Featured Post

Sunday, 12 May 2013

BAFTA TV Awards: The Winners

Tonight Graham Norton hosted the TV BAFTA Awards. Unfortunately none of the CustardTV team were there in person but luckily we were watching our TVs intently and have brought you the full list of tonight's winners.


Drama Series 
Presented by: David Harewood and Damian Lewis
Winner: Last Tango in Halifax
Also Nominated: Ripper Street, Scott and Bailey, Silk

Sport and Live Event 
Presented by: Jamie Redknapp and Dermot O'Leary
Winner: The London 2012 Paralympic Games
Also Nominated: London 2012: Super Saturday, London 2012: Opening Ceremony, Wimbledon's Men's Final

Supporting Actor 
Presented by: Anne Marie Duff
Winner: Simon Russell Beale (The Holllow Crown: Henry IV Part II)
Also Nominated: Peter Capaldi (The Hour), Stephen Graham (Accused: Tracie's Story),  Harry Lloyd (The Fear)

Situation Comedy 
Presented by: Ant and Dec
Winner: Twenty Twelve
Also Nominated: Episodes, Hunderby, The Thick Of It



Supporting Actress 
Presented by: Martin Freeman
Winner: Olivia Colman (Accused: Mo's Story)
Also Nominated: Anastasia Hille (The Fear), Sarah Lancashire (Last Tango in Halifax), Imelda Staunton (The Girl)

Entertainment Programme 
Presented by: Gwendoline Christie and Charles Dance
Winner: The Graham Norton Show
Also Nominated: Dynamo: Magician Impossible, Have I Got News For You, A League of Their Own



Reality and Constructed Factual 
Presented by: Holly Willoughby
Winner: Made in Chelsea
Also Nominated: The Audience, I'm a Celebrity Get Me Out of Here, Young Apprentice

Features 
Presented by: Andrew Buchan and Jodie Whittaker
Winner: The Great British Bake-Off
Also Nominated: Bank of Dave, Grand Designs, Paul O'Grady: For The Love of Dogs




Female Performance in a Comedy Programme 
Presented by: Sir Bruce Forsyth
Winner: Olivia Colman (Twenty Twelve)
Also Nominated: Julia Davis (Hunderby), Miranda Hart (Miranda), Jessica Hynes (Twenty Twelve)

Soap and Continuing Drama 
Presented by: Jim Carter and Imelda Staunton
Winner: Eastenders
Also Nominated: Coronation Street, Emmerdale, Shameless

Male Performance in a Comedy Programme 
Presented by: Romola Gari
Winner: Steve Coogan (Alan Partridge - Welcome to the Places of My Life)
Also Nominated: Hugh Bonneville (Twenty Twelve), Peter Capaldi (The Thick of It), Greg Davis (Cuckoo)

Comedy Programme 
Presented by: Jenna Louise Colman and Professor Brian Cox
Winner: The Revolution Will Be Televised
Also Nominated: Alan Partridge: Welcome to the Places of My Life,  Cardinal Burns, Mr Stink



Radio Times Audience Choice Award 
Presented by: Sarah Millican
Winner: Game of Thrones
Also Nominated: Call the Midwife, The Great British Bake-Off, Homeland, London 2012: Opening Ceremony, Strictly Come Dancing

Specialist Factual 
Presented by: Sanjeev Bhaskar
Winner: All in the Best Possible Taste with Grayson Perry
Also Nominated: The Plane Crash, The Plot to Bring Down Britain's Planes, The Secret History of Our Streets



Leading Actor 
Presented by: Helen McCrory
Winner: Ben Whishaw (The Hollow Crown: Richard II)
Also Nominated:  Sean Bean (Accused: Tracie's Story), Derek Jacobi (Last Tango in Halifax), Toby Jones (The Girl)

Entertainment Performance 
Presented by: Matt LeBlanc and Stephen Mangan
Winner: Alan Carr (Alan Carr: Chatty Man)
Also Nominated: Ant and Dec (I'm a Celebrity Get Me out of Here), Sarah Millican (Sarah Millican's Television Programme), Graham Norton (The Graham Norton Show)



Leading Actress 
Presented by: Chiwetel Ejiofor
Winner: Sheridan Smith (Mrs Biggs)
Also Nominated: Rebecca Hall (Parade's End), Sienna Miller (The Girl), Anne Reid (Last Tango in Halifax)


Current Affairs 
Winner: The Shame of The Catholic Church
Also Nominated: Britain's Housing Crisis, The Other Side of Jimmy Saville, Who Killed Arafat?



Factual Series 
Winner: Our War
Also Nominated: 24 Hours in A&E, Great Ormond Street, Make Bradford British

News Coverage 
Winner: Hillsborough: The Truth At Last
Also Nominated: BBC News at Ten: Syria, Channel 4: The Battle for Homs


Single Drama 
Winner: Murder
Also Nominated: Everyday, The Girl, Richard II: The Hollow Crown

Single Documentary 
Winner: 7/7 One Day in London
Also Nominated: Baka: A Cry in the Rainforest, Lucien Freud: Painted Life, Nina Conti: A Ventriloquist's Story: Her Master's Voice



Mini-Series 
Winner: Room at the Top
Also Nominated: Accused, Mrs Briggs, Parade's End

International 
Winner: Girls
Also Nominated: The Bridge, Game of Thrones, Homeland

No comments:

Recent Posts 2

Popular Posts Logo

Popular Posts

Popular Posts