BAFTA TV Awards: The Winners

by | May 12, 2013 | All

Tonight Graham Norton hosted the TV BAFTA Awards. Unfortunately none of the CustardTV team were there in person but luckily we were watching our TVs intently and have brought you the full list of tonight’s winners.



Drama Series 

Presented by: David Harewood and Damian Lewis

Winner: Last Tango in Halifax

Also Nominated: Ripper Street, Scott and Bailey, Silk

Sport and Live Event 

Presented by: Jamie Redknapp and Dermot O’Leary

Winner: The London 2012 Paralympic Games

Also Nominated: London 2012: Super Saturday, London 2012: Opening Ceremony, Wimbledon’s Men’s Final

Supporting Actor 

Presented by: Anne Marie Duff

Winner: Simon Russell Beale (The Holllow Crown: Henry IV Part II)

Also Nominated: Peter Capaldi (The Hour), Stephen Graham (Accused: Tracie’s Story),  Harry Lloyd (The Fear)



Situation Comedy 

Presented by: Ant and Dec

Winner: Twenty Twelve

Also Nominated: Episodes, Hunderby, The Thick Of It




Supporting Actress 

Presented by: Martin Freeman

Winner: Olivia Colman (Accused: Mo’s Story)

Also Nominated: Anastasia Hille (The Fear), Sarah Lancashire (Last Tango in Halifax), Imelda Staunton (The Girl)



Entertainment Programme 

Presented by: Gwendoline Christie and Charles Dance

Winner: The Graham Norton Show

Also Nominated: Dynamo: Magician Impossible, Have I Got News For You, A League of Their Own



Reality and Constructed Factual 

Presented by: Holly Willoughby

Winner: Made in Chelsea

Also Nominated: The Audience, I’m a Celebrity Get Me Out of Here, Young Apprentice



Features 

Presented by: Andrew Buchan and Jodie Whittaker

Winner: The Great British Bake-Off

Also Nominated: Bank of Dave, Grand Designs, Paul O’Grady: For The Love of Dogs






Female Performance in a Comedy Programme 

Presented by: Sir Bruce Forsyth

Winner: Olivia Colman (Twenty Twelve)

Also Nominated: Julia Davis (Hunderby), Miranda Hart (Miranda), Jessica Hynes (Twenty Twelve)



Soap and Continuing Drama 

Presented by: Jim Carter and Imelda Staunton

Winner: Eastenders

Also Nominated: Coronation Street, Emmerdale, Shameless

Male Performance in a Comedy Programme 

Presented by: Romola Gari

Winner: Steve Coogan (Alan Partridge – Welcome to the Places of My Life)

Also Nominated: Hugh Bonneville (Twenty Twelve), Peter Capaldi (The Thick of It), Greg Davis (Cuckoo)



Comedy Programme 

Presented by: Jenna Louise Colman and Professor Brian Cox

Winner: The Revolution Will Be Televised

Also Nominated: Alan Partridge: Welcome to the Places of My Life,  Cardinal Burns, Mr Stink




Radio Times Audience Choice Award 

Presented by: Sarah Millican

Winner: Game of Thrones

Also Nominated: Call the Midwife, The Great British Bake-Off, Homeland, London 2012: Opening Ceremony, Strictly Come Dancing



Specialist Factual 

Presented by: Sanjeev Bhaskar

Winner: All in the Best Possible Taste with Grayson Perry

Also Nominated: The Plane Crash, The Plot to Bring Down Britain’s Planes, The Secret History of Our Streets




Leading Actor 

Presented by: Helen McCrory

Winner: Ben Whishaw (The Hollow Crown: Richard II)

Also Nominated:  Sean Bean (Accused: Tracie’s Story), Derek Jacobi (Last Tango in Halifax), Toby Jones (The Girl)



Entertainment Performance 

Presented by: Matt LeBlanc and Stephen Mangan

Winner: Alan Carr (Alan Carr: Chatty Man)

Also Nominated: Ant and Dec (I’m a Celebrity Get Me out of Here), Sarah Millican (Sarah Millican’s Television Programme), Graham Norton (The Graham Norton Show)




Leading Actress 

Presented by: Chiwetel Ejiofor

Winner: Sheridan Smith (Mrs Biggs)

Also Nominated: Rebecca Hall (Parade’s End), Sienna Miller (The Girl), Anne Reid (Last Tango in Halifax)


Current Affairs 

Winner: The Shame of The Catholic Church

Also Nominated: Britain’s Housing Crisis, The Other Side of Jimmy Saville, Who Killed Arafat?





Factual Series 

Winner: Our War

Also Nominated: 24 Hours in A&E, Great Ormond Street, Make Bradford British

News Coverage 

Winner: Hillsborough: The Truth At Last

Also Nominated: BBC News at Ten: Syria, Channel 4: The Battle for Homs

Single Drama 

Winner: Murder

Also Nominated: Everyday, The Girl, Richard II: The Hollow Crown

Single Documentary 

Winner: 7/7 One Day in London

Also Nominated: Baka: A Cry in the Rainforest, Lucien Freud: Painted Life, Nina Conti: A Ventriloquist’s Story: Her Master’s Voice

Mini-Series 

Winner: Room at the Top

Also Nominated: Accused, Mrs Briggs, Parade’s End



International 

Winner: Girls

Also Nominated: The Bridge, Game of Thrones, Homeland

Luke Knowles

Luke Knowles

12/05/2013

Editor of the website and host of the podcast. A general TV obsessive. I've been running the site since 2008 and you can usually find me in front of the TV. My Favourite show of all time is Breaking Bad with Cracker coming a close second. I feel so passionately that television can change the world and I'm doing my little bit by running this site. You're Welcome!

Tags:

Follow us:

Our Latest Posts:

The BBC confirm second series of Sherwood.

The BBC confirm second series of Sherwood.

As the critically acclaimed Sherwood finishes its much talked about run on the BBC tonight (28 June) it has been confirmed that it will return for a second series with...

Saturday 2nd – Friday 8th July 2022

Saturday 2nd – Friday 8th July 2022

PICKS OF THE WEEK 24 Hours in Police Custody: The Murder of Rikki Neave Monday 4th/Tuesday 5th July Channel 4 Only Murders in the Building Tuesday 5th July Disney+ We...

0 Comments

Submit a Comment